Fakt 1. Na szczycie Fudżi jest najwyższy punkt w całej Japonii. Leży na wysokości 3376 metrów, dlatego od wielu lat znajduje się tu stacja pogodowa. A tutaj, w pobliżu szczytu, znajduje się świątynia Shinto, aktywnie odwiedzana zarówno przez japońskich, jak i zagranicznych turystów. Jest nawet działająca poczta!
Fakt 2. W rzeczywistości, Fudżijama (lub po prostu Fudżi jest również poprawna nazwa) nie jest jakiąś nieszkodliwą górą, a jest aktywnym stratowulkanom.
Fakt 3. Fudżijama dorastał na miejscu wymarłego starożytnego wulkanu, którego proces powstawania został zakończony około 80.000 lat temu. Według naukowców, „Young Fuji” zaczął rosnąć z 8000 do 11.000 lat temu, i w tym krótkim czasie przez normy geologiczne osiągnęła imponującą wysokość.
Fakt 4. Pomimo faktu, że w japońskiej kulturze Fudżijama jest uważany za święte miejsce, cała góra jest własnością prywatną. Należy do Wielkiej Świątyni Hong Sengeng, a w samej świątyni znajduje się dokument historyczny potwierdzający to. Jest to dar podpisany przez rządzącego cesarza japońskiego w 1609, ponad 4 wieki temu.
Fakt 5. Przez wiele wieków japońscy artyści tworzyli niezliczone obrazy przedstawiające Fuji w całej okazałości. Jednak nie ma ani jednego płótna, na którym można by zobaczyć erupcję tego wulkanu, chociaż ludzie byli świadkami niektórych z nich. Wynika to prawdopodobnie z pewnego rodzaju przesądów, to znaczy niechęci do „propagowania kłopotów”. Japończyków można zrozumieć — Fudżijama jest tylko 90 kilometrów od Tokio, a podczas ostatniej erupcji gorące popioły objęły miasto Edo, które w połowie XIX wieku zostało, przemianowano na Tokio.
Fakt 6. Według statystyk, około 200.000 osób rocznie wspiąć się na szczyt Fudżijama każdego roku, a wśród nich są zdominowane przez japońskich, a nie zagranicznych turystów. Oprócz tego, że są święte, goście są również przyciągany przez słynnego „Five Lakes” Fudżi, niezwykle popularny ośrodek około 1000 metrów wysokości u podnóża stratowulkanu.
Fakt 7. Podczas wznoszenia się do Fudżijama można zobaczyć płatne toalety publiczne — zjawisko dla Japonii wyjątkowe. Te zakłady w kraju są tradycyjnie bezpłatne, ale na Fudżi wzrasta tak wielu turystów, że lokalne władze postanowiły zarobić trochę więcej, ustalając niewielką opłatę za odwiedzenie toalety – 200 jenów, czyli nieco ponad 7 zł.
Fakt 8. Lepiej jest wspiąć się na Fudżijama w ciepłym sezonie i nawet w tym przypadku konieczne jest zaopatrzyć się w ciepłe rzeczy, ponieważ śnieg pokrywa szczyt wulkanu do 10 miesięcy rocznie.
Fakt 9. Jak wiecie, Japonia jest często wstrząśnięta trzęsieniami ziemi, ponieważ ten kraj znajduje się w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, najbardziej aktywnej sejsmicznie strefie na Ziemi.
Fakt 10. Fudżijama to stożek o niemal idealnym kształcie, a każdy z jego stoków ma swoją własną nazwę. Tylko jeden z nich, Hoei-zan, jest nieco poza obrazem i nieco psuje tę niemal idealną symetrię.
Źródło: http://стофактов.рф/13-интересных-фактов-о-фудзияме/ https://neotourist.ru/blog/test/zanimatelnye-fakty-o-fudzisan/ https://pl.wikipedia.org/wiki/Fudżi